Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,52 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 26 mm, stift, vikt 5,3 g, några diamanter med små nagg.
RING, platina, oval briljantslipad diamant ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/P, storlek 17,25 mm, vikt 3,5 g, några mindre diamanter har ytskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 21 mm, vikt 5,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 1,4 g, enstaka diamanter med ytdefekter.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 28 mm, stift, vikt 5,3 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-Cr/P, diameter på hänget 2 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g,
BORDSDEKORATION, silver, fasan, Spanien, höjd 10,5 cm, längd 28,5 cm, vikt 84,5 g. små bucklor.
BROSCH, 18K vitguld, droppformad South Sea pärla, 45 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått 30 x 30 mm, vikt 9,8 g.
KAR, 5 st, sterlingsilver, invändigt förgyllda, ett med lock, på kulfötter, stiliserad baldbård, Alice & Georg Burrows, London 1810/1818, höjd 40 mm, längd 90 mm, totalvikt 573,1 g, 5 omaka skedar, 1 med gravyr.
HÄNGE, 18K guld, smaragder, briljant- och trapetsslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 50 mm, vikt 9,3 g, en smaragd sitter snett is sin fattning, smaragder med nagg och små skador, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, south sea pärlor ca 14-16 mm, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 135,5 g, etui.
RING, 18K roséguld, droppslipad morganit ca 8,59 ct, 70 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 11,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, fasettslipade morganiter ca 9,25 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stift, höjd 13 mm, vikt 6,9 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad rökkvarts ca 100 ct, halvpärlor och plastkula, vikt 35,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, höjd 18 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7 mm, stift, vikt 2,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/SI-P, navettslipad safir ca 0,39 ctv, längd 41 cm, vikt 2,0 g.