Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad safir ca 0,29 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, safiren har litet nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca LGrBr-FBr/SI-P, höjd 35 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade svarta diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS, diameter 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 37 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade svarta diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, höjd 30 mm, vikt 2,8 g, stift.
LJUSSTAKE, sterlingsilver, tvåarmad, rund fot på 4 fötter, girlanger, mönster i rocaille, Frederick Elkington, London 1882, höjd 24 cm, bredd 27 cm , vikt 1200 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, Caravel, 129 delar, sterlingsilver/bakelit, 12 lunchgafflar, 10 lunchknivar, 12 matgafflar, 14 matknivar, 12 fiskkivar, 12 barngafflar, 12 fruktknivar, 12 teskedar/stor barnsked, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 2 gafflar för kallskuret, 2 salladsbestick, 1 stor serveringssked, 1 serveringssked, 1 såsslev, design Henning Koppel, Danmark 1957, totalvikt ca 6600 g, ask.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,99 ct, TW(F)/VVS2, vikt 1,9 g.
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, ref.nr. O4506H, stl 50 (16), vikt 7,0 g, bruksslitage.
TRESOR PARIS, collier, 18K vitguld, navett-, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 29,80 ctv, ca Light - Fancy Vivid Yellow- Orange- Brown- samt ca TW-TCa/SI-P, London 2015, längd 48,5 alternativt 45 cm, vikt 71,5 g, flera diamanter har skador och nagg, kortas av via en extra länkdel.
RING, 18K guld, modifierad åttkantig briljantslipad diamant ca 1,28 ct, ca Ca/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr-TCa/P, storlek 16,75 mm, vikt 3,5 g, mittstenen har mindre inneslutning som når ytan, mindre briljanter har ytdefekter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 2,62 ctv, ca TW-Cr/P, stift, höjd 40,0 mm, vikt 11,4 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
ÖRRINGAR, 18K guld, 86 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 35,0 mm, vikt 10,1 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19 cm, vikt 2,3 g, någon diamant med litet nagg på kuletten.