Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
ATERLIER BORGILA, manschettknappar, silver, signerad Richard Waterval, Stockholm 1975, mått 27x24 mm, vikt 31,6 g. (d)
ATELIER BORGILA, manschettknappar, sterlingsilver, monogram, Stockholm 1985, mått 22x17 mm, vikt 21,5 g, originaletui. (d)
Smycken Slipshållare
ATELIER BORGILA, slipshållare, sterlingsilver, monogram, Stockholm 1986, längd 50 mm, vikt 7,6 g, originaletui. (d)
ALAIN ROURE, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Frankrike, stl 17+ mm, vikt 7,6 g, några diamanter har nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, collier, Sphere Sautoir, sterlingsilver, agatkulor, längd 130 cm, vikt 52,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, sterlingsilver, Marrakesh, design Paloma Picasso, häjd 2,8 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,13 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/P, längd 18 cm, vikt 9,2 g, ett fåtal diamanter har nagg och öppna inneslutningar vid ytan samt inverterade naturaler.
RING, 23K guld, odlade pärlor, ovalslipad safir, briljant - och åttkantslipde diamanter ca 0,05 ctv, stl 19,5 mm, vikt 17,6 g
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K roséguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, rednr 829224 3345448, stl 16 mm, vikt 7,0 g.
RING, silver, delvis förgylld, Carl Forsberg, Södertälje 1972, stl 16,25 mm, vikt 12,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade samt 20 prinsesslipade diamanter ca 10,97 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 32,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 237 briljantslipade samt 11 prinsesslipade diamanter ca 3,98 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 mm, vikt 29,2 g, en briljant trasig.