Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, varav 2 mittstenarna ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,3 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för två rader, Rustik, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 6,5 g, 2 collier, 3 rader styck, fasetterad onyx, längd 43 cm, dobbar, originaletui.
OLE LYNGGAARD, collier, 4 rader, 14K guld, kulor av onyx, längd 46 cm, dobbar, vikt 44,9 g.
OLE LYNGGAARD, collier, kulor av natursten ca 8 mm, längd 47 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 56,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier, kulor av hematit ca 7 mm, längd 42 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 51,3 g
OLE LYNGGAARD, collier, kulor av skumkorall ca 10 mm, längd 45 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 42,5 g.
MARIA NILSDOTTER, ring, Leopard Ring, sterlingsilver, svarta spineller, tsavoriter, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g, originalpåse, 1 sten saknas.
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, Hans Hansen, inre omkrets ca 17,5 cm, vikt 50,0 g, originalkartong.
GEORG JENSEN, armring, Torun, nr 204, sterlingsilver, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl XXL, 55x67 mm, vikt17,6 g, originaletui.
LAPPONIA, örhängen, Fylgia, sterlingsilver, design Björn Weckström, vikt 3,3 g, stift.
LAPPONIA, collier, Bellatrix, sterlingsilver, Zoltan Popovits, Finland 1984, längd 43 cm, vikt 14,5 g, ask.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1999, stl 16,5 mm, vikt 11,2 g.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Please Return to Tiffany, 18K guld, längd 45 cm, vikt 5,3 g, gravyr Wilma, originaletui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, armring, sterlingsilver/18K guld, diameter 63 mm, vikt 12,5 g, öppningsbar, slitage.
BVLGARI, armband, Serpenti, grönt läder, förgylld mässing, emalj, certifikat, kvitto, originaletui, påse.