Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i silver, längd 100 cm, vikt 56,0 g.
HÄNGE, 14K guld, navettslipad rubiner ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCa/P, höjd 34 mm, vikt 5,1 g, öppningsbar ögla, några diamanter har nagg och skador.
CARMOSÈRING, safir, briljanter, Petterssons Eftr Juvelerar Ab, Stockholm 1933, strl 17,25 mm, en briljant skadad, vikt 2,2 g
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 4,6 g, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguette- och tapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,3 g, några diamanter med nagg och skador, några stenar sitter löst.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diasmanter ca 0,30 ctv, ca TW-Ca/P, höjd 15 mm, vikt 1,0 g, några diamanter med nagg.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 5 briljant- och åttjantslipade diamanter 0,22 ct, ca TW/VS, Stigbert, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, mittstenen med skada.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, en klo skadad, i övrigt mycket slitna klor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 20 mm, vikt 2,1 g, stift.
RING, 18K guld, safir, smaragd och rubin, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g, en sten är trasig.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, rubin, 6 briljantslipade diamanter 0.17 ctv W/SI, stift, snurrebuss i silver, vikt 0.6 gram.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, silver, rosenslipade diamanter, syntetisk safir, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g,
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr.