Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ljus aprikos och rosa ton, längd 60 cm + 5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, barocka, blå och grå, längd 178 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, sötvattenspärlor ca 14,25 mm, rosa och blå safir, 10 briljant - och åttkantslipade diamanter 0,28 ctv, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 10,4 g, krokar.
SMYCKESET, 3-rader, collier, armband, odlade färgade sötvattenspärlor, bergkristall, ametist, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, 19 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, några diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, barocka, brungröna, knutet, längd 90 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, barocka i olika färger, knutet, längd 160 cm.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Crazy Heart, sterlingsilver, längd 61 cm, vikt 8,0 g.