161 - 180 av 238
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023

Klubbad för

KALEVALA, örhängen, 18K guld, höjd 15 mm, vikt 5,3 g.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

KALEVALA, ring, 18K guld, stl 18,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 3 800 kr

KALEVALA, kors, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, vikt 4,4 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, citrin ca 14,0 ct, stl 16,75 mm, vikt 11,9 g.

Utrop: 5 500 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, flerfärgade safirer 2,38 ctv stl 18,25 mm, vikt 4,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

STIGBERT, hänge, 18K guld, smaragdslipad bergkristall, Stockholm 1967, höjd 39x13 mm, vikt 12,3 g, bergkristallen med mindre nagg,

Utrop: 4 500 kr

GEORG JENSEN, Fusion, 3-delar, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 62-63 (19,75-20 mm), vikt 21,8 g, slitage.

12 600 kr

Utrop: 13 800 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, opal, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1976, stl 16,75 mm, vikt 12,7 g, iläggskula för storleksförminskning. (d)

Utrop: 9 000 kr

NILS ERIK FROM, collier, sterlingsilver, Danmark, längd 38/40 cm, vikt 24,1 g.

850 kr

Utrop: 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, design Helena Skolling, stl ca 16 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW/VS, design Helena Skolling, stl ca 16 mm, vikt 8,6 g, diamant med nagg på kuletten, ask från Formsak.

Utrop: 11 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Elefant, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, längd 68 cm, höjd på hänget 20 mm, vikt 9,2 g. originalpåse, innerpåse.

3 500 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, rundslipad akvamarin, Lennart Wahlström, Stockholm 2001, stl 18,5 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 5 500 kr

GEORG JENSEN, collier/brosch, Surf, sterlingsilver/gummi, nr. 432, mått på hänget 3,5 x 3,7 cm, längd på rem 43 cm, vikt 31,4 g, smyckespåse, originaletui.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

FIRMA SVENSKT TENN, brosch, förgylld tenn, längd 52 cm, vikt 35,6 g, slitage.

Utrop: 700 kr

FIRMA SVENSKT TENN, collier, 2 rader, förgylld tenn/metall, 4 duvor, formgiven av Estrid Ericsson, längd ca 85 cm, vikt 95,4 g, originaletui, slitage.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamond, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, ref.nr. 79/6772, serienr. 6090671, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 43 cm, vikt 8,5 g.

7 400 kr

Utrop: 6 600 kr

CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K roséguld, ref.nr. 826580-5109, serienr. 6154156, stl 16,75 mm, vikt 18,2 g,

10 600 kr

Utrop: 10 000 kr

LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1976, längd 75 cm, vikt 35,8 g.

4 800 kr

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, örhängen, 18K trefärgat guld, Fusion, vikt 9,5 g, stift, orignaletui, snurrebussarna är inte original.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr