Avslutad | Moderna – Lördag 11 november 2023
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Rose petal pendant, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 14,4 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Carpe diem monocle, sterlingsilver, längd 70 cm, vikt 23,4 g, originaletui.
GEORG JENSEN, brosch, nr 391, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, mått 2,5x10 cm, vikt 25,7 g, originaletui.
HÄNGE, 14K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, inlägg med pärlemor, onyx, lapis lazuli, malakit, kalcedon, Asher Collection, höjd hänget 3,4 cm, vikt 8,1 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TCr-Cr(bruna serien)/SI, inlägg med pärlemor, lapis lazuli, malakit, kalcedon, Asher Collection, höjd 19 mm, stift/clips, vikt 13,4 g.
ARMRING, öppningsbar, 14K guld, 51 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCr-Ca/SI, lapis lazuli, onyx, malakit, pärlemor, turkos, kalcedon, Asher Collection, innermått ca 17 cm, vikt 51,8 g.
RING, 14K guld, briljantsliapde diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Ca/SI, pärlemor, onyx, lapis lazuli, kalcedon, Asher Collection, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
EFVA ATTLING, enstensörhängen, 18K vitguld, Dolce vita, prinssesslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, certifikat, stift, vikt 1,1 g, originaletui, ytterkartong, påse.
CHOPARD, hänge med kedja, 18K vitguld, Happy diamonds, Love, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, refnr. 79/2850-20, serienr 9713119, längd 60 cm, vikt 68,9 g, diamanten rör sig ej, originaletui och ytterkartong.
TIFFANY & CO, armring, sterlingsilver/18K guld, diameter 63 mm, vikt 12,5 g, öppningbar, slitage.
OLE LYNGGAARD, collier, svart läder, oxiderat sterlingsilver, längd 48 cm, vikt 35,3 g.
GUCCI, collier, sterlingsilver, längd ca 60 cm, vikt 62,1 g, ej öppningsbar, kedja något bucklig.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr SHW896, stl 19, vikt 36,9 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse, slitage.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, armring, silver, signerad, Östersund 1966, bredd 4 mm, stl 6,7x6,4 cm, vikt 31,9 g. (d)
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, ring, silver/18K guld, signerad, Östersund 1969, bredd 8 mm, stl 18 mm, vikt 5,8 g. (d)
ELON ARENHILL, ring, 18K guld, bestrålad blå diamant ca 0,10 ct, stl 17+ mm, vikt 4,5 g. (d)
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Daisy, sterlingsilver, lila emalj, längd kedja ca 80 cm, vikt 26,0 g, etui, går att använda som brosch