Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad safir ca 0,29 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, safiren har litet nagg på kuletten.
RING, 18K guld, palladium, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/VS-SI en liten diamant är P1, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g.
RING, platina, 20 baguetter och trapetser, 6 navetter och 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/VS, oval fasetterad tanzanite ca 2,71 ct, stl 16,75 mm, 8,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, akvamarin 1,75 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca River-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g, inneslutning når ytan på akvamarinen.
COLLIER, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, diameter 12 cm, vikt 20,5 g.
RING, 18K vitguld, granat 1,40 ct enligt gravyr, 30 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, granat med nagg och slitage.
RING, 18K vitguld, 97 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Iduna, stl 15,75 mm, vikt 6,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, längd 56 cm, Stockholm 2008, vikt 34,0 g.
27 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamnter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 9,4 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS, 10 diamanter ca 0,05 ctv, Ivan Omélius, Malmö 1972, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g. enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, platina, 31 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, förgylld baksida i 14K guld, höjd 56 mm, vikt 6 g.