Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER ,4 st, smaragdslipade och droppslipad 5,65 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,09 ct, ca TW/VS, längd 40,5 cm, vikt 3,5 g
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 4,0 g, en diamant är åttkantslipad.
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, gravyr, stl 16 mm, 2 kulor lödda i skenan, vikt 3,5 g.
Ädelstenar Övrigt
DIVERSE STENAR, olika former mestadels för klackringar, onyxer, karneoler, sodalit, heliotrop, hematit och rökkvarts, flera med nagg.
RING, 14K guld, ovalslipad safir, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Ca/SI, stl 18 mm, vikt 4,7 g, några diamanter med nagg.
Silver Fat
UNDERLÄGG, silver, 5 st, diameter 11,8 cm, svenska importstämplar, totalvikt 287,0 g, några med bucklor.
SMYCKESET, collier, örhängen, armband, förgylld metall, keramikpärlor, längd armband 17,5 cm, bredd armband 4 cm, längd collier 49 cm, höjd örhängen 6,5 cm, örhängena har clips, etui,
RING, 23/18K guld, briljant ca 0,17 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g. gravyr.