81 - 100 av 105
1...456 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 4 november 2023

Klubbad för

Klockor Kronometer Stockholm

KRONOMETER STOCKHOLM, "Breitling, Premier", Cal Venus 178, Serie nr. 653038, Ref nr. 734 (Breitling Premier), Boett nr. 734, kronograf, herrur, 37 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, ej signerat urverk, gravyr (Tre Kronor 30), läderband, ca 1950.

36 500 kr

Utrop: 20 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève-Suisse, "Up/Down", fickur, 64 mm, Cal RA 22 / 24´´´, Serie nr. 395788, Boett nr. 246280, silver (0,900), ankargång, "Extract from the Archives", tillverkad 1922.

62 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Calatrava, Cal 240 PS C, Serie nr. 7170576, Ref nr. 6006G-001, Boett nr. 6254298, herrur, 39 mm, 18K vitguld, automatisk (microrotor), safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås i 18K vitguld, ca 2017.

205 000 kr

Utrop: 170 000 kr

LONGINES, kronograf (Flyback), s.k. "Doppia Linguetta", Cal 13ZN, Serie nr. 6929157, Ref nr. 5415, Boett nr. 23020/43, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), defekt (akut servicebehov), OBS: saknar kronograf sekundvisare, läderband, "Extract from the Archives", levererad till den svenska och norska agenten Terrasse 26/10 1945.

165 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, Travel Time, Cal 215 PS FUS, Serie nr. 3082815, Ref nr. 5034/1J-001, Boett nr. 4051728, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, 24-timmarsvisning, två tidszoner, integrerad originallänk, viklås (vitguld), längd 181 mm, totalvikt 116,3 gram, cert, mars 2000, box (skadad), ytterkartong.

122 000 kr

Utrop: 104 000 kr

OMEGA, Speedmaster Day-Date, "Tachymetre", Cal 1151, Serie nr. 90044319, PIC nr. 3123.50.00, Ref nr. BG 375.0084, Boett nr. 175.0084, kronograf, herrur, 39 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, originallänk, viklås, Ref nr. 1562/850, totalvikt 182,2 gram, ca 2007, träbox.

114 000 kr

Utrop: 72 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, Cal 324 S C, Serie nr. 7340828, Ref nr. 5297G-001, Boett nr. 6405499, herrur, 38 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 3 st. baguetter), briljantkrans (68 st. TW/VVS, ca 0,77 ctv), läderband, originalspänne i 18K vitguld, cert, mars 2022, box, ytterkartong.

200 000 kr

Utrop: 205 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 3120, Serie nr. AA5306, Ref nr. 15400ST.OO.1220ST.02, Boett nr. J16525-17835, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, servicebehov, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1220, ca 2017, box.

235 000 kr

Utrop: 185 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Aquanaut, Travel Time, Cal 334 S C FUS, Serie nr. 7320642, Ref nr. 5164A-001, Boett nr. 6352923, herrur, 40,8 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, dag/natt indikator, två tidszoner, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, cert, februari 2020, box, ytterkartong.

630 000 kr

Utrop: 590 000 kr

FICKUR, Kalenderur, 58 mm, savonett, Boett nr. 93618, 18K guld, ankargång, kronograf, minutrepeter, dag (svenska), datum, månad, månfas, skottår, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1900, etui ("E.G.Eriksson, Malmskillnadsgatan 38 Stockholm", skadat).

110 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, Swedish Blonde, Chronometer, Cal ETA 7001, Verk nr. 795, Serie nr. 795, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, läderband, originalspänne, originallänk, viklås, Chronometercertifikat, ca 2001, träbox, ytterkartong.

35 500 kr

Utrop: 20 000 kr

Klockor Breguet

BREGUET, Classique Chronographe, "Tachymeter / Base 1000m", Cal 533,3, Verk nr. 0003175, Serie nr. 399BD, Ref nr. 5287BB/12/9ZU, Boett nr. 5287, kronograf, herrur, 42,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås 18K vitguld, cert, september 2021, träbox, ytterkartong.

200 000 kr

Utrop: 210 000 kr

Klockor Mido

MIDO, Multi-Centerchrono, Cal 1300, Boett nr. 0945 / 1470945, kronograf, herrur, 34,5 mm, stål (Rustless Steel), manuell, plexiglas, innerlock, läderband, ca 1950.

49 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, kronograf, "Tachymètre", "Télémètre", Cal 33,3 CHRO T3, Serie nr. 9389020, Ref nr. CK 2393, Boett nr. 9978902, herrur, 37 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, servicebehov, skadad boett (borrade bandhorn), läderband, ca 1942.

112 000 kr

Utrop: 74 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116509, Serie nr. M150626, Cal 4130, Verk nr. C 0342908, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78499-EO11, totalvikt 206,0 gram, cert (ej komplett), ca 2007, box, ytterkartong.

250 000 kr

Utrop: 165 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, s.k. "Clous de Paris", Cal 310 SC, Serie nr. 1442118, Ref nr. 3802/200 J, Boett nr. 2865875, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1989, etui (skadat).

80 000 kr

Utrop: 52 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, s.k. "Racing Dial", Ref nr. 116523, Serie nr. G775499, Cal 4130, Verk nr. C 0659746, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-T3E/2UD, cert, januari 2013, box, ytterkartong.

148 000 kr

Utrop: 132 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON CONSTANTIN, Geneve, Overseas, Cal 1126/1, Verk nr. 950582, Ref nr. 47040.B01A-9094, Boett nr. 807913, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk, Ref nr. PBKG/B01A, viklås, ca 2005, service-box (ej komplett).

Utrop: 105 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. M303611, Cal 4130, Verk nr. C 0352141, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78490-EO12, servad april 2023, cert, mars 2008, box, ytterkartong.

185 000 kr

Utrop: 185 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Master Tourbillon, Cal 978, Verk nr. 3545052, Serie nr. 2498423, Ref nr. Q1652420, Boett nr. 146.2.34.S, herrur, 41,5 mm, 18K rosa guld, automatisk (Tourbillon), safirglas, datum, 24-timmarsvisare, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, oktober 2012, box (skadad), ytterkartong.

220 000 kr

Utrop: 170 000 kr