Avslutad | Klockor – Lördag 2 september 2023
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 267, Serie nr. 15481309, Ref nr. CK 2891, Boett nr. 2891 2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1956, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 27 M, Serie nr. 8434697, Boett nr. 5696 4/78, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, utbytta visare, läderband ca 1952.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Senior, Serie nr. 58516189, Boett nr. E9187F41, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad länk, viklås, Ref nr. 0403/25F4, ca 2003, box, ytterkartong.
JAQUES MARE, A Geneve, fickur, 55 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, saknar glas, kompass, solur, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), bucklor, ca 1780.
CARTIER, Pendulette, väckarur, 74 x 90 mm, Boett nr. 890816345, gulmetall, quartz, alarm, skadad urtavla, defekt, ca 1990.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Viewmatic, Cal ETA 2824-2, Boett nr. H325250, herrur, 41 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk i bicolour (förgyllning delvis bortnött), viklås, Ref nr. 325104, ca 2010, box, ytterkartong,
J. HOVENSCHÖLD, d. y, (17xx-1825), Stockholm, fickur, 54 mm, Serie nr. 429, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), bucklor, boetten tillverkad av Olof Ekman (OEM, 1736-1805), ca 1800.
AGERON LE ROSE, a Paris, fickur, 55 mm, Boett nr. 12, 14K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), bucklor, ca 1800.
Klockor Ebel
EBEL, Discovery Divers 200m, Cal 83, Serie nr. 407, Ref nr. 883913, herrur, 38 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), integrerat läderband, viklås i 18K guld, cert, juli 1988, påse.
BREITLING, Avenger II, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2788288, Serie nr. 2788288, Ref nr. A13381, Boett nr. 2217 B5, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 2017.
SEIKO, Prospex, Marine Master, Professional (300m), Cal 8L35, Serie nr. 970469, Ref nr. SLA023JI, Boett nr. 8L35-00R0, herrur, 44,3 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, gummiband, originalspänne, cert, augusti 2020, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 75949 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, tygpåse.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 284, Serie nr. 50794339, Boett nr. 16 156871 / 8541 2, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970.
TISSOT, Visodate, Cal 27B-621, Serie nr. 4121063, Boett nr. 57018-2, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1958.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Traveller, Cal 03300, Verk nr. 213008, Ref nr. 49650-11-232-HBBA, Boett nr. 442, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, månfas, gångreservsindikator, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert, maj 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81741211, Serie nr. 81741211, PIC nr. 2908.50.91, Ref nr. SU 168.1650, Boett nr. 168.1650 (LL), herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, oktober 2006, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Monaco, Cal 6 (ETA 2895-2), Serie nr. RRN6383, Boett nr. WW2110-0, herrur, 37 x 36 (43) mm, stål, automatisk, safirglas (repa), datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC5014-F-F3, ca 2008.
BMW, "M style Watch", herrur, 34,5 x 38 mm, Ref nr. M-3000, Boett nr. 7, 18K guld, analog/digital, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås (N.S.A), totalvikt 115,2 gram, ca 1980, box.
LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300meter), Cal 888.3 (ETA A31.L02), Serie nr. 52408806, Ref nr. L3.782.4.06.9, Boett nr. L3.782.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk bezel, gummiband, viklås, Ref nr. L639154517 W, cert, juni 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 81369973, Serie nr. 81369973, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. ST 368.1613, Boett nr. 168.1613 / 368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, originallänk (skadad/behöver nya stift och rör), viklås, Ref nr. 1610/930, ca 2006, serviceetui.