Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
OLE LYNGGAARD, lås, Cushion, 18K guld, ametister, peridoter, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, Charlotte Lynggaard, höjd 35 mm, collier med peridoter, total längd 42 cm inklusive lås, etui.
GEORG JENSEN, armband, Cave, nr 441, sterlingsilver, doserade kulor, Jaquelin Rabun, längd 21 cm, innermått 17,5 cm, vikt 84,1 g, originaletui.
CARL BUCHERER, armring, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått 60x51 mm, vikt 29,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
CARL BUCHERER, ring, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 16,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 14 baguetteslipade citriner, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 14,3 g.
RING, 18K guld, spinnande kula i vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca River-W/VVS-VS, 48 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,3 g, enstaka diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18/19 cm, vikt 2,0 g, enstaka diamanter har nagg.
3 RINGAR, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 fasetterade diamantskivor ca 5,75 ctv, höjd 50 mm, vikt 3,1 g, krokar, diamanterna har skador.
COLLIER, 18K guld, 3 fasetterade diamantskivor ca 2,83 ctv, längd 41/43,5/46 cm, vikt 3,1 g, diamanterna har skador.
ARMBAND, 18K guld, 3 fasetterade diamantskivor ca 2,38 ctv, längd 17/18/19 cm, vikt 1,8 g, diamanterna har skador.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ref.nr BFP741, stl 51 (16,25 mm), vikt 8,8 g, certifikat, originaletui.
LAPPONIA, ring, Goldstone, 18K guld, kopparmalm, Björn Weckström, Finland , stl 20,25 mm, vikt 10,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,87 ctv, ca TCr/P2, 40 baguettslipade diamanter ca 1,15 ctv samt 12 prinsesslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 11,5 gram, några diamanter med ytskador, mittstenen har inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, tanzanit ca 1,19 ct, stl 17 mm, vikt 3,5 g, tanzaniten har nagg på paviljongen samt rondist.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,8 g, originaletui (+ del av ytterkartong).
BVLGARI, ring, B.zero1 design legend, 18K vitguld, ref nr LHT4PP, stl 57 (18,25 mm), vikt 11,0 g, certifikat, originalketui, ytterkartong.
EFVA ATTLING, collier, Crystal Rain Collier-Clear, sterlingsilver, smaragdslipade bergkristaller, längd 45 cm, vikt 120,2 g, originaletui.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,40 ct, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,3 g.