Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
CLAES GIERTTA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, på rundad botten, Stockholm 1981, signerad, höjd 6,5 cm, bredd 15,5 cm, vikt 406,1 g, gravyr. (d)
CHOPARD, ring, Happy diamond, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, serienr 2756073, ref. nr 82/3086-20, stl 16,75 mm, vikt 12,7 g, hack i ringskenan.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamonds, Love, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 41,5 cm, vikt 44,1 g.
CHAUMET, ring, Liens, 18K vitguld, svart keramik, briljantslipade diamanter, stl 54 (17,25 mm), vikt 7,8 g.
CHOPARD, örhängen, Happy diamonds, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, ref. nr 84/1301-20, mått 25x24 mm, vikt 32,3 g, clips.
PIAGET, ring, 18K vitguld, ovalslipad citrin, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ref. nr A95838, stl 54 ( 17,25 mm), vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, rektangulärt slipad akvamarin, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 16,25 mm, vikt 18,6 g. Mittstenen sitter något lös i sin fattning.
JAN LUNDGREN, collier, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1976, höjd 16 cm, diameter 13 cm, vikt 117,3 g, bergkristallen rör sig något i fattningen och har litet nagg på kuletten. (d)
Smycken Enstaka örhänge
BVLGARI, ett örhänge, B.zero1, 18K roséguld, briljantslipade diamanter, ref.nr FTC82M, höjd 15 mm, vikt 4,3 g, huggies.
Smycken Enstaka örhänge
SOPHIE BILLE BRAHE, enstaka örhänge, Petit Croissant de Lune, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, läng 20 mm, vikt 0,9 g.
SOPHIE BILLE BRAHE, ring, Cassiopeia, 18K guld, 5 briljantslipade ca 0,11 ctv, stl 16,5 mm vikt 2,8 g
SOPHIE BILLE BRAHE, ring, Rue de Diamant Double Ring, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, stl 16,75/17,5 mm, vikt 4,1 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, 11,1 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 313, sterlingsilver, delvis förgylld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18 mm, vikt 5,8 g.
BVLGARI, hänge med kedja, Optical illusion pendant 18K vitguld/stål, 41 briljantslipade diamanter ca 0,95 ct, ca TW/VS, kedja i 18K vitguld, längd 42-50 cm, vikt 41 g totalt.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,7 g, enstaka diamant med nagg.