Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023
COLLIER, 18K guld, safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv ca TCr/SI, längd 43 cm, vikt 27,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 safirer ca 5,00 ct, längd 18 cm, vikt 9,5 g, några stenar med ytdefekter.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/VS2, längd 46,5 cm, vikt 2,6 g, diamanten har liten kulettfasett.
RING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, en diamant med stor natural vid rondist, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW/VS, längd 25 mm, stift, vikt 5,1 g, en diamant med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca W-Ca/VS, höjd 9 mm, vikt 1,9 g, stift.
RING, 18K guld, akvamarin ca 3,0 ct, O W Nilsson, Kristanstad 1973, stl 17 mm, vikt 6 g, gravyr.
ARMRING, 18K guld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS-P, 5,5x5,5 cm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå safirer, 42 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/SI, stift/clips, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca River(D)/VS2, GIA laserinskription 7446423536, 7446423105 samt dossier, 64 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,4 g, enstaka mindre diamanter med skadad paviljong.
COLLIER, 18K vitguld, 18 trapetsslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, tanzanit ca 0,92 ct, kedja längd 40 cm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, diamant med kuddformad slipning ca 2,00 ct, ca TCa(L)/VVS, stl 15 mm, vikt 3,3 g, extra fasetter vid rondisten, klorna med något ojämn finish.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g, en diamant med natural på stjärnfasetten.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Berggrens Juveler, Stockholm 2005, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,63 ct, TW(G)/VVS2, IGI Diamond Report 583328355, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g,