Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 smaragder ca 0,80-1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, smaragder med nagg.
RING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS-SI, Schalin, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca Light Brown/SI1, längd 11,2 mm, vikt 1,5 g.
ZYDO, ring, 18K vitguld, briljantslipade och baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, originaletui, yttarkartong, ring med rörlig del, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,3 g.
EFVA ATTLING, hänge, Feminine Pendant, sterlingsilver, längd hänge ca 95 mm, längd kedja ca 35 cm, totalvikt 15,6 g, svart ask.
Smycken Brudkrona
SARPANEVA, brudkrona, brons, Finland, höjd ca 8 cm, ca 5-5,5 cm i diameter, vikt 128,0 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 1,7 g.