Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 1,7 g.
LAPPONIA, armband, Spica, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1985, längd 18 cm, vikt 25,5 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, triangelslipad diamant 1,18 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA report 16844621, briljantslipade gula diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några har nagg.
ARMRING, 18K vitguld, dropp- och 56 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS, 5,5x4,5 cm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.
COLLIER, Love, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 46 cm, vikt 8,0 g.
STRÖMDAHL, alliansring, Corona, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 5,7 g, några diamanter har små nagg.
LAPPONIA, armband, Cataract, sterlingsilver, Björn Weckström 2002, bredd 20 mm, längd 18 cm, vikt 61,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter 2,29 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, enstaka P, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)/SI, höjd 9,1 mm, vikt 0,6 g, nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 37,5/40 cm, vikt 1,5 g, diamanterna med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, huggies, knappmekanism, vikt 4,4 g.