Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
PÄRLCOLLIER, odlade sötavttenspärlor ca 11,25-11,90 mm, off round, kullås 18K vitguld, längd 63 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, Southsea pärla 15,2 mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ctv, ca Ca(M)/P1, bruna serien, längd 45 cm, vikt 7,7 g, diamant med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 2,20 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, svarta diamanten med inneslutningar som når ytan, några små briljanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 5,81 ctv, briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, kuddslipad safir ca 1,80 ct, 2 briljantslipade diamanter 0,43 ctv,ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, smaragd 0,35 ct enligt gravyr, 20 briljantslipade diamanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, Gunnar Söderberg, Stockholm 1965, stl 18 mm, vikt 9,0 g, smaragd med små nagg, en diamant skadad, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, safirer 1,32 ctv enligt gravyr, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,1 g, en klo skadad, några klor slitna, mittstenen med små nagg.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, cabochonslipade ametister ca 34 ct, tsavoriter ca 2,0 ctv, åttkantslipade diamanter 0,98 ctv, ca Ca-LY/P, höjd 40 mm, vikt 14,1 g, stift.
COLLIER, 18K guld, smaragdslipade smaragder, 36 briljantslipade diamnater ca 0,28 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 39,5 -42,5 cm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Bertel Nordström, Stockholm 1976, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1.21 ct, ca Ca(M)/P2, briljantslipad diamant ca 0,51 ct TW(F)/P1, längd 41,5 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, opal ca 8,0 ct, flerfärgade behandlade safier ca 0,80 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,09 ctv, TW(F)/P1-P2, vikt 1,9 g, stift.
ARTHUR & BOND, hårklämma, 16K guld, jade, sköldpaddskal, Yokohama tidigt 1900 tal, mått 9 cm x 3 cm, sköldpaddskalet på baksidan är trasigt, vikt 19,9 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,58 ct, TCr(I)/SI2, GIA report 6227976367, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-TCa/VS, stl 16,5 - 17 mm med fjädrande innerskena, vikt 5,2 g, ena sidostenen har nagg på rondisten.