61 - 80 av 300
1...345...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade sötavttenspärlor ca 11,25-11,90 mm, off round, kullås 18K vitguld, längd 63 cm.

4 300 kr

Utrop: 4 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, safirer ca 3,94 ctv, längd 18 cm, vikt 7,1 g.

15 600 kr

Utrop: 12 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, Southsea pärla 15,2 mm, gammalslipad diamant ca 0,56 ctv, ca Ca(M)/P1, bruna serien, längd 45 cm, vikt 7,7 g, diamant med skador och nagg.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 2,20 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, svarta diamanten med inneslutningar som når ytan, några små briljanter med nagg på kuletten.

Utrop: 13 800 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, smaragdslipad, 27,10 ct, 18,2x16,8x12,4 mm, väldigt små nagg.

21 000 kr

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 5,81 ctv, briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 15 400 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, kuddslipad safir ca 1,80 ct, 2 briljantslipade diamanter 0,43 ctv,ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, ena diamanten med nagg på kuletten.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd 0,35 ct enligt gravyr, 20 briljantslipade diamanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, Gunnar Söderberg, Stockholm 1965, stl 18 mm, vikt 9,0 g, smaragd med små nagg, en diamant skadad, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, safirer 1,32 ctv enligt gravyr, 36 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,1 g, en klo skadad, några klor slitna, mittstenen med små nagg.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, cabochonslipade ametister ca 34 ct, tsavoriter ca 2,0 ctv, åttkantslipade diamanter 0,98 ctv, ca Ca-LY/P, höjd 40 mm, vikt 14,1 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, smaragdslipade smaragder, 36 briljantslipade diamnater ca 0,28 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 39,5 -42,5 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 12 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Bertel Nordström, Stockholm 1976, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 126 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1.21 ct, ca Ca(M)/P2, briljantslipad diamant ca 0,51 ct TW(F)/P1, längd 41,5 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K guld, opal ca 8,0 ct, flerfärgade behandlade safier ca 0,80 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 6 g.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,09 ctv, TW(F)/P1-P2, vikt 1,9 g, stift.

38 500 kr

Utrop: 40 000 kr

ARTHUR & BOND, hårklämma, 16K guld, jade, sköldpaddskal, Yokohama tidigt 1900 tal, mått 9 cm x 3 cm, sköldpaddskalet på baksidan är trasigt, vikt 19,9 g.

7 800 kr

Utrop: 7 800 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,58 ct, TCr(I)/SI2, GIA report 6227976367, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-TCa/VS, stl 16,5 - 17 mm med fjädrande innerskena, vikt 5,2 g, ena sidostenen har nagg på rondisten.

Utrop: 62 000 kr

COLLIER, 6 rader, 18K guld, fasetterade akvamariner, längd 80 cm, vikt 133,1 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr