Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
COLLIER, 18K guld, cabochonslipade safirer, rubiner och turmalin, längd 60 cm, vikt 6,6 g, några stenar med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, inneslutning som når ytan på bordet.
HÄNGE, 18K guld, briljanter och en åttkantslipad diamant, höjd 18 mm, vikt 3,0 g, diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, blandad kvalité, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g, diamanter med små skador.
RING, 14K guld, trapettsslipade och briljantslipade diamanter blandade färger/P, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, 45 cm lång, 6,1 mm odlade pärlor, 3,5 mm röda koraller, knuten, 18K guldlås med 4,4 mm odlad pärla, vikt 15,6 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, rubiner, smaragder, höjd 20 mm, vikt 13,3 g, stift/clips, några rubiner med nagg.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 3,09 ct, mått 8,08x9,19x4,55 mm, smaragden har inneslutningar som når ytan samt små nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, safir, diamanter ca 0,07 ctv, Dahlgren & Co, Stockholm 1929, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 19briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 14,3 mm, vikt 1,4 g, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, en diamant skadad, nårgra diamanter med nagg.