Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, tsavoriter, ametister, karneol, höjd 75 mm, vikt 15,0 g, stift med stopp, flera tsavoriter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, citriner kalcedon, höjd 60 mm, vikt 3,6 g, krokar, rubiner med nagg och inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, en diamant är med skada på bordet.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, hjärtslipad gul safir ca 0,38 ctv, längd 40/45 cm, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, hjärtslipad orange safir ca 0,38 ctv, längd 40/45 cm, vikt 1,6 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/P, 2 droppslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca FancyYellow/SI, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv,ca TW-Cr/VS-P höjd 55 mm, vikt 5,8 g, krokar, en diamant är åttkantslipad.
RING, sterlingsilver, ljusblå sten, Judits Ädelsmedja, Malmö, stl 18,5 mm, vikt 16,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stift, vikt 4,2 g.
RING, sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/VS, Peter Liljeroth, Malmö, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
RING, sterlingsilver, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, Ebba Huberyc, slt ca 17 mm, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, stjärnor, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, korkar, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,2 g, diamanter med nagg och skador.