Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
RING, silver delvis förgyllt, groda, stl ca 17,25 mm, safirer, rubiner och smaragder, skadade stenar.
BROSCH, silver, gråblå sten, Victor Janson, Lindesberg 1966, diameter 3,5 cm, vikt 11,0 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 8 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,4 g, någon diamant med nagg.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå ovalslipade safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI, höjd 9 mm, stift, vikt 2,2 g.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Disa, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, GAB, Eskilstuna 1980-tal.
Smycken Bokstavshänge
HÄNGE, bokstav J, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, höjd 1,2 cm, vikt 0,6 g, diverse mindre skador och nagg.
BROSCH, 14K guld, 2 blå safirer, 21 antik- åttkant och rosenslipade diamanter, längd 68 mm, vikt 6,7 g, flertalet diamanter med nagg och skador.
SMYCKESET, collier, örhängen, förgyllt silver, beryller/smaragder, odlade pärlor, längd collier 40 cm.
ATELIÉR AJOUR, ring, 18K vitguld, 5 carréslipade rubiner, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, gröna stenar, stl 16,5 mm, Mats Eskils Silversmide, 1989, Rättvik, stenarnas fattningar kan roteras, vikt 9,3 g, en sten saknas, skadade stenar, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kuddformade fasettslipade prasioliter ca 1,67 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 1,7 g, flera diamanter med ytdefekter.