501 - 520 av 589
1...252627...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023

Klubbad för

RING, förgyllt silver, gröna beryller, stl ca 17,25+ mm, vikt 14,1 g, en sten saknas.

400 kr

Utrop: 450 kr

RING, silver delvis förgyllt, groda, stl ca 17,25 mm, safirer, rubiner och smaragder, skadade stenar.

2 700 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, silver, gråblå sten, Victor Janson, Lindesberg 1966, diameter 3,5 cm, vikt 11,0 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 8 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,4 g, någon diamant med nagg.

Utrop: 1 600 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå ovalslipade safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/SI, höjd 9 mm, stift, vikt 2,2 g.

4 100 kr

Utrop: 2 000 kr

KALEVALA KORU, brosch, sterlingsilver, Finland, mått 92 x 41 mm, vikt 19,4 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Disa, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, GAB, Eskilstuna 1980-tal.

Utrop: 3 000 kr

Smycken Bokstavshänge

HÄNGE, bokstav J, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, höjd 1,2 cm, vikt 0,6 g, diverse mindre skador och nagg.

600 kr

Utrop: 700 kr

Ädelstenar Rubiner

96 RUBINER, runda, 5,60 ctv, flera har nagg.

Utrop: 1 200 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 6,7 mm, längd 18 cm, vikt 7,6 g

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 14K guld, 2 blå safirer, 21 antik- åttkant och rosenslipade diamanter, längd 68 mm, vikt 6,7 g, flertalet diamanter med nagg och skador.

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, 18K guld, 5 odlade pärlor, längd 39 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 1 600 kr

SMYCKESET, collier, örhängen, förgyllt silver, beryller/smaragder, odlade pärlor, längd collier 40 cm.

3 300 kr

Utrop: 750 kr

ATELIÉR AJOUR, ring, 18K vitguld, 5 carréslipade rubiner, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, gröna stenar, stl 16,5 mm, Mats Eskils Silversmide, 1989, Rättvik, stenarnas fattningar kan roteras, vikt 9,3 g, en sten saknas, skadade stenar, vikt 9,3 g.

Utrop: 6 000 kr

RING, 14K guld, trä, flätad, stl 15,75 mm, vikt 0,9 g, bucklor.

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,015 ct, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, kuddformade fasettslipade prasioliter ca 1,67 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 1,7 g, flera diamanter med ytdefekter.

2 200 kr

Utrop: 2 400 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,60 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 6 mm, vikt 1,6 g stift.

Utrop: 4 200 kr