Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, guldfärgat magnetlås, längd 45 cm.
BROSCH, sterlingsilver, Anton Michelsen, Stockholm 1952, mått 53x 50 mm, signerad Sengel, vikt 11,7 g.
RING, 14K vitguld, safirer, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca Cr/P, slt 16,5 mm, vikt 5,4 g.
HELALLIANSRING, 14K rodierat guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g
BROSCH, silver, delvis förgylld, paste, mått 38x40 mm, vikt 10,6 g, några stenar med skador.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS (en sten är P), stl 18,75 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanterca 0,56 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, fattningen med slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2007, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, 5 baguette- och 10 briljantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 3,4 g, flera stenar med skador, nedsliten fattning.