Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv., ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 14,3 g.
SMIDE & FORM, ring, 18K guld, odlad pärla, Stockholm 2001, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g, originalask.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 1 oval- och 4 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, Kenneth Magnells Juveler, Stockholm, stl 18,75 mm, vikt 9,2 g, en diamant med skadada, mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 8 briljantslipade och 12 baguettslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 35 mm, vikt 3,4 g.
BVLGARI, collier, Elisia, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, turmalin, grön emalj, kedja 38/40,5/43/45 cm, vikt 18,6 g, diamanterna i kedjan har nagg på kuletterna.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 19,0 mm, bredd 2,6 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg på kulett.
BVLGARI, ring, 18K guld/stål, hematitkula ca 10 mm, ref.nr BA 1854, stl 17,25 mm, vikt 10,1 g.
CARTIER, collier, Double C de Cartier, 18K roséguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ref.nr CSE159, längd 38/41 cm, vikt 4,1 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI2, pansarlänk 41/46 cm, vikt 2,5 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, mått 7,0 mm, vikt 1,4 g, någon diamant har inneslutning som når ytan.
COLLIER, 18K guld, 1 baguetteslipad och 23 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 11,0 mm, bredd 9,0 mm, längd ca 37,5/39/40 cm, vikt 2,0 g.
MESSIKA, collier, Thea toi & moi, 18K vitguld, 3 trilliantslipade diamanter samt 68 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Gray/VS-P, längd 37-39-41 cm, vikt 4,8 g, box samt ytterkartong.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, mått 66x58 mm, vikt 53,1 g, originalask.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, diameter 68 mm, vikt 15,6 g, stift, några diamanter med nagg och skador.