Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
MARIA NILSDOTTER, 2 st hänge med kedja, sterlingsilver/ förgyllt, You & Me, längd 55 cm, vikt 29,9 g. 3 st askar och 3 st ytterkartong.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 270, sterlingslver, Henning Koppel, längd 21 cm, vikt 63 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, sterlingsilver, Open Heart, design Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 3,3 g, originalpåse.
TIFFANY & CO, örhängen, Olive Leaf, sterlingsilver, design Paloma Picasso, höjd 11 mm, stift, vikt 1,5 g.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, sterlingsilver, hjärta 3 x 2,3 cm, design Charlotte Lynggaard, längd på snöre 100 cm, vikt 19,2 g, repa.
LAPPONIA, manschettknappar, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1970, mått 15 x 17 mm, vikt 11,9 g, trasig originalask.
EFVA ATTLING, collier, You & me necklace, 18K viguld, briljantslipade diamanter 0,07 ct, längd 42-45 cm, vikt 5,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armring, nr 560, sterlingsilver, mått 70 x 55 mm, bredd 32 mm, vikt 42 g.
CARTIER, 18K guld, Love bracelet, modell small, strl 18, lätt slitage, skruvmejsel medföljer, ask, sammetspåse, ytterkartong och papperspåse, vikt 20,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, 22 briljanter ca 0,19 ctv, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,24 ctv, ca TW-Cr(G-I)/SI, stift, vikt 3,6 g, ena större diamanten har planslipad kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, huggies, vikt 2,3 g.