Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, oval, silver/18K guld, grå emalj, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, höjd 24 mm, vikt 5,7 g, nagg på emaljen.
W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, tvåfärgad emaljspiral, silver/18K guld, blå/grön emalj, höjd 24 mm, vikt 5,6 g.
W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, tvåfärgad emaljspiral, silver/18K guld, röd/rosa emalj, höjd 24 mm, vikt 5,1 g, litet nagg på emaljen.
CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, safir ca 4,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,40 ct, stl 17 mm, vikt 4,2 g, safir med nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg.
RING, 14K guld, kuddslipad obehandlad gul safir 13,02 ct, GCS certifikat 81320-62, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, safiren har små nagg samt sitter löst i fattningen.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtan, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 30,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 6,20 ct, GCS Report 81299-96, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ct, ca W-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 14,8 g, en klo saknas, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, droppformade smaragder ca 10 ct, antik- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 6,6 g, senare krokar i 18K guld, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har små nagg.
RING, 14K, briljantslipad diamant ca 1,28 ct, ca Light Yellow/VS2, 44 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, mittstenen har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, smaragden har små nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,25 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 5,13 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 4,4 g, krokar med stopp.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca River(E)/VVS, höjd 9,8 mm, vikt 0,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/P, hjärtslipad rosa safir ca 0,46 ct, längd 41 cm, vikt 1,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, nagg på kuletten, natural på rondisten, originaletui.
ENSTENSRING, silver, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kronan och inverterad natural på rondisten.