161 - 180 av 315
1...8910...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023

Klubbad för

W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, oval, silver/18K guld, grå emalj, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, höjd 24 mm, vikt 5,7 g, nagg på emaljen.

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, tvåfärgad emaljspiral, silver/18K guld, blå/grön emalj, höjd 24 mm, vikt 5,6 g.

3 600 kr

Utrop: 2 500 kr

W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, tvåfärgad emaljspiral, silver/18K guld, röd/rosa emalj, höjd 24 mm, vikt 5,1 g, litet nagg på emaljen.

3 100 kr

Utrop: 1 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, safir ca 4,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,40 ct, stl 17 mm, vikt 4,2 g, safir med nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg.

13 200 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 14K guld, kuddslipad obehandlad gul safir 13,02 ct, GCS certifikat 81320-62, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, safiren har små nagg samt sitter löst i fattningen.

Utrop: 180 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärtan, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 30,5 g.

Utrop: 54 000 kr

34 000 kr

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 6,20 ct, GCS Report 81299-96, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ct, ca W-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 14,8 g, en klo saknas, enstaka diamanter har nagg.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, droppformade smaragder ca 10 ct, antik- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 6,6 g, senare krokar i 18K guld, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har små nagg.

Utrop: 45 000 kr

Utrop: 29 000 kr

RING, 14K, briljantslipad diamant ca 1,28 ct, ca Light Yellow/VS2, 44 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, mittstenen har nagg på kuletten.

Utrop: 29 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, smaragden har små nagg.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,25 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 5,13 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 4,4 g, krokar med stopp.

Utrop: 10 200 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca River(E)/VVS, höjd 9,8 mm, vikt 0,7 g.

9 100 kr

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/P, hjärtslipad rosa safir ca 0,46 ct, längd 41 cm, vikt 1,5 g.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 55 000 kr

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, nagg på kuletten, natural på rondisten, originaletui.

Utrop: 42 000 kr

ENSTENSRING, silver, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kronan och inverterad natural på rondisten.

Utrop: 15 000 kr

TEKANNA, silver, handtag i trä, bukig på välvd rund fot med akantusdekor, empire, A. Lundqvist, Stockholm 1836, höjd 23 cm, längd 27,5 cm, vikt 911,4 g.

Utrop: 10 600 kr