Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
30 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, vikt1,2 g, stift, ena diamanten med nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/SI-P, längd 92 cm, knutet, vikt 43,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter, längd 84 cm, knutet, vikt 47,7 g, smaragder med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,55 ctv enl gravyr, ca W-Cr/VS, stl 18 mm, vikt 3,4 g, slitna fattningar.
RING, 14K vitguld, gammalslipad och åttkantslipade diamanter, onyx, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, skador på onyx.
RING, 14K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,62 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/P, höjd 14,0 mm, bredd 7,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,3 g, safiren och några diamanter har inneslutningar som når ytan.
H STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl16,25 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, knappformade, bruna läderremmar, längd 53 cm + 12 cm.