Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g, ytdefekter, en sten lös i sin fattning.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 24 st briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, opaldubeltt, åttkantslipade diamanter, längd 55 cm, knutet, vikt 35,0 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, doserat, lås i 18K vitguld med fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1964, längd 45 cm, knutet, vikt 31,5 g.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad ametist, gul turmalin, gammalslipad diamant, höjd 45 mm, vikt 4,2 g, diamanten med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,30 ctv, TW-W/VS, vikt 1,3 g, briljanter med tunn rondist.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 50,7 g, ej knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, knutet, vikt 17,6 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, diamanter med nagg och skador.
MATSILVER, 24 delar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 6 teskedar, silver/rostfritt stål, vikt 1225 g .
20 DIAMANTER, briljantslipade, 0,52 ctv, TW-Cr/VVS-VS, 1,8 mm, flera har inverterade naturaler och extra fasetter.