Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubin, safir, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, smaragden har skada.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, 13 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Light Yellow/VS-P, höjd 30 mm, vikt 3,1 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 27 mm, vikt 1,7 g, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,03 ctv enligt gravyr, längd 17 cm, vikt 6,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, caTW-W/VS, höjd 18 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Cr/P, stift, vikt 1,4 g, inneslutningar som når ytan, ytdefekter.
RING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g, några diamanter har ytdefekter.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA CARMOSÉÖRHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 10,8x8,8 mm, vikt 1,6 g, stift, stopp i vitmetall.
SMYCKESET, hänge med kedja, örhängen, armring, sterling silver, Eino Westerback, Finland, längd kedja 64 cm, mått armring ca 6,7 x 5 cm, totalvikt 45,9 g.
RING, 14K vitguld, turmalin 12,3x7,2 mm, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, turmalinen med nagg.
RING, 18K vitguld, fasettslipad blå topas ca 2,75 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, GIA laserinskription 7421119211 samt dossier, 60 st briljantslipade diamant diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g