Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Heritage, sterlingsilver, år 2005, höjd på hänget 3 cm, längd på kedjan 48 cm, vikt 11,8 g, originalask.
MICHELSEN, brosch, silver, eklöv, Stockholm 1950, mått 56x49 mm, signerad Sengel, vikt 10,9 g.
THOR SELZER, ring, silver, trumlad månsten, Danmark, stl 16,25 mm, vikt 14,4 g, rester av lim, månsten med nagg och små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 15 mm, vikt 3,5 g, huggies, några diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, rundfasetterade turmaliner, vikt 2,0 g, stift, turmaliner med nagg och skadad kulett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,5 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,90 ct, ca W/P2, höjd 12 mm, vikt 0,7 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 18 cm, lösa manschetter, Tyskland, vikt 460,4 g, fyllda, mindre buckla.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g, 1 diamant har en skada, 1 diamant har nagg på kuletten.