Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
RING, 18K vitguld, 7 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, Johan Pettersson, Stockholm 1960, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, sterlingsilver, Anton Michelsen, Stockholm 1952, mått 53x 50 mm, signerad Sengel, vikt 11,7 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 0,9 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, hjärta, 23 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, höjd 1,8 cm, kedja, venezia, längd 40 cm, vikt totalt 4,2 g.
GEORG JENSEN, armband, Fusion, 18K vitguld, svart läder, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, diamanter ca 5,5 cm, vikt 6,4 g.
RING, 14K rodierat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, mittstenen med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, Stockholm 1967, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld/sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,05 ct, brun ton, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.