Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,25 - 8,5 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och smaragder, längd 125 cm, vikt 53,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 mm, lås i 18K guld, diamanter 0,02 ctv, längd 43 cm, vikt 23,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/VS, vikt 2,2 g, skruv.
RING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/SI, stl 18,75 mm, Japan, vikt 10,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,5 - 7 mm, lås i silver med pärla, längd 53 cm, vikt 14,5 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS, höjd 8 mm, vikt 0,7 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, vikt 2,0 g.
BÄGARE, ett par, silver, pärlbård, Lars Hessling, Linköping 1795, totalvikt 124,2, bucklor, spricka, lagningar.
Silver Fat
FAT, 8 st, silver, vågbandsbård, GAB, Stockholm 1966, diameter 75 mm, totalvikt 140,5 g, små bucklor.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver/guld, cabochonslipad granat, invändigt förgylld, samorodok, St Petersburg 1908-1926, mått 76x103 mm, vikt 176,6 g, gravyr,
DOSOR, 4 st, silver, olika modeller, höjd12-18 mm, totalvikt 88,0 g, små bucklor och repor.
SYSKONRING, 18K vitguld, safir, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g, safiren med skada och slitage,
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/P2, åttkantslipade diamanter, slt 17,75 mm, vikt 2,5 g, porositet i guldet.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 9 mm, vikt 1,1 g.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, ljusblå emalj, Norge, höjd 6 mm, stift, vikt 3,0 g, små emaljskador, omaka snurrebussar.