61 - 80 av 323
1...345...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023

Klubbad för

EFVA ATTLING, ring, Love bead grande, sterlingsilver, cabochonslipad rökkvarts, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, originaletui.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,8 g, originaletui (+ del av ytterkartong).

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 0,36 ct, River(D)/SI2, GIA inskription 1258404234, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, Schalins, stl 15,5+ mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 6 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade samt 2 baguettslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 2 rosenslipade svarta diamanter ca 1,14 ctv, längd 20 mm, stift, vikt 3,5 g, svarta diamanterna har ytdefekter.

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, längd 46 cm, vikt 3,3 g, några diamanter har ytskador och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 12 600 kr

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, ref. nr. 731003, vikt 12,7 g, clips/stift, påse, certifikat.

10 600 kr

Utrop: 10 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 43 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 8,8 g.

Utrop: 13 800 kr

GEORG JENSEN, servettring, Pyramid, nr 22A, sterlingsilver, Harald Nielsen, 1933-1944, 55x30 mm, vikt 43,8 g, små bucklor, gravyr.

Utrop: 900 kr

SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 1172269911, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 11 600 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, Jovenia, Stockholm, 2001, vikt 7,6 g.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, storlek 16 mm, Jovenia. Stockholm 2001, vikt 7,5 g.

Utrop: 6 500 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca Cr-TCa/VS, längd 17 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 25 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund1946, längd 60 cm, vikt 45,1 g, bergkristall med små nagg. (d)

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring - och stavlänk, signerad, Lund 1948, längd 20 cm, vikt 27,8 g. (d)

5 900 kr

Utrop: 5 800 kr

WIWEN NILSSON, hänge med kedja, kors, sterlingsilver, signerat, Lund 1941, hängets höjd 39 mm, längd 50 cm, vikt 5, g, (d)

Utrop: 3 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1956, höjd 25 mm, vikt 9,8 g, skruvmekanism, (d)

Utrop: 2 500 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1955, höjd 29 mm, vikt 6,4 g, skruvmekanism. (d)

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, silver, signerad Cecilia, Guld & Silversmederna Cecilia och KI Johansson, Göteborg 1975, längd 44 cm, vikt 48,2 g. (d)

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, J. Mour Juvelateljé, Stockholm, stl 17 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 7 800 kr