Avslutad | Pant – Tisdag 29 augusti 2023
Parti silver. 60,2. Ett mynt Gustaf V 1948, Pokal, Ring, Sillgaffe, Kaffesked märke Rosenholm. S830
Ljusstake med facettslipad löv dekor från Orrefors, signerad Sven Palmqvist. Höjd ca 6cm, Diameter ca 7,5cm.
Vas från Orrefors, signerad. Modell Simon Gate ''Tusen Fönster''. Liten nagg på en kant. Höjd ca 23cm, Diameter ca 12,7cm.
Två vaser i ljusblått glas, Arthur Percy modell ''Reffla''. Båda aning bubbliga / repig. Höjd ca 13,5cm.
Skål S925 103g, märke Gustaf Jansson, kanter aning buckliga. Bredd ca 12cm. Höjd ca 4,5cm.
Ring med röda stenar, skena i vitguld 14K, innefattning av stenarna i silver. 1,75g. Skena av. Ø15¾
Klocka Mirona 18k 21,3g Ø12mm, manuell, länk 18K, plexiglas, saknas säkerhetskedja, skadad urtavla.
Tavla. Tre tryck motiv Musse Pigg, tryck 13,5x9,5cm, tavelram 45x24,5cm. Konstnär Lasse Åberg.Ej visning
Accessoarer Övrigt
Solglasögon. Märke Rayban, modell Aviator, tillhörande fodral och putsduk. Smärre slitage på glas.