61 - 80 av 216
1...345...11 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 10 juni 2023

Klubbad för

TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", "150th Anniversary 1860-2010", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. EBK0549, Ref nr. CV201S.FC6280, Boett nr. CV201S, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC 5037/R-M3, cert, juli 2011, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 045/300).

25 000 kr

Utrop: 26 000 kr

CARTIER, Pasha de Cartier, Seatimer, Cal 049 (ETA 2892A2), Ref nr. W31077M7, Boett nr. 947873UF/2790, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. UFLB, ca 2008.

27 000 kr

Utrop: 23 000 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, MicheLangeLo, UTC, Cal U-N 22-15 (ETA 2892A2), Verk nr. 12614, Serie nr. 047, Boett nr. 223-68, herrur, 35 x 37 (47) mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, ca 2003.

20 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE ORIGINAL, Senator Karrée, Cal GUB 39-43, Verk nr. 22157, Serie nr. 0611, herrur, 34,5 x 37 (44,5) mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, månfas (går ej att ställa), glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2005.

Utrop: 30 000 kr

TAG HEUER, Formula 1, Professional (200 METERS), Serie nr. ERE1341, Ref nr. WAC1215.BA0852, Boett nr. WAC1215-0, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, briljantkrans (120 st. ca W/I, ca 0,75 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. BA0852, tillverkad 2006, cert, januari 2010, box, ytterkartong.

13 200 kr

Utrop: 8 200 kr

Klockor Angelus

ANGELUS, Watch Co. Chronodato, Cal 14´´´ (217), Boett nr. 241614 / 614, kronograf, herrur, 38 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, dag, datum, månad (svensk text), skadad urtavla, ca 1945, metallänk ej original.

16 000 kr

Utrop: 7 200 kr

OMEGA, Seamaster, De Ville (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 26888723, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020 SP (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, servicebehov (torra lager), läderband, originalspänne i doublé, ca 1968.

4 400 kr

Utrop: 3 200 kr

LONGINES, mormorsur, 36,5 mm, Cal G.F, Boett nr. 1689115, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (sprickor), mönster, gravyr, ca 1904.

4 300 kr

Utrop: 4 200 kr

must de CARTIER, Tank, Cal ETA 2512-1, Boett nr. 3 049209, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnätt), manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, cert, december 1978, box.

5 000 kr

Utrop: 5 200 kr

Klockor Baume&Mer

BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Milleis, Serie nr. 3255428, Boett nr. MVO45229, damur, 22 x 28 (33,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), skadad urtavla, OBS: skruv i bakboett utbytt (se bild), originallänk i 18K guld, viklås, totalvikt 89,6 gram, ca 2003, serviceetui.

Utrop: 35 000 kr

FICKUR, 51 mm, kronograf, Boett nr. 115593, silver (0,935), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

FICKUR, 53 mm, minutrepeter, Boett nr. 109892, silver (0,900), ankargång, defekt (servicebehov), bucklor, ca 1910.

4 500 kr

Utrop: 3 200 kr

MERMOD FRÉRES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 120160, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1915.

Utrop: 8 200 kr

Klockor Movado

MOVADO, fickur, 49,5 mm, savonett, Boett nr. 0681311, 14K guld, ankargång, bucklor, ca 1930.

7 300 kr

Utrop: 6 700 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, fickur, 48 mm, Cal 73A (H4), Serie nr. 664317, Boett nr. 745091, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1917.

9 500 kr

Utrop: 9 200 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, Genève, mormorsur, 33 mm, Serie nr. 67722, Boett nr. 67722, 18K guld, cylindergång, vargtänder, innerlock i 18K guld, mynträffling, bucklor, ca 1890.

13 200 kr

Utrop: 9 200 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, San Marco, Big Date, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 34 16 0742, Serie nr. 14526, Ref nr. 34322/7, Boett nr. 343-22-BD, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, stort datum, originallänk, viklås, cert, maj 2014, box, ytterkartong.

Utrop: 26 000 kr

BREITLING, Chrono Callisto, Cal 11 (Lemania 1873), Verk nr. 4441209, Serie nr. 16394, Ref nr. B11045 / 80520-D, kronograf (defekt), herrur/unisex, 35 mm, bicolour, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne, cert, maj 1992, box (ej komplett, skadad).

Utrop: 8 200 kr

BREITLING, Galactic 36, Chronometre, Cal 37 (ETA 2895-2), Verk nr. 1713151, Serie nr. 1713151, Ref nr. C3733012/A724, Boett nr. 4815B4, damur, 36 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, pärlemorurtavla, skadad urtavla, Pilotlänk (stål/rosa guld), viklås, Ref nr. W4116/376C, cert, augusti 2017, box, ytterkartong.

Utrop: 28 000 kr

OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 12242028, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-2, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1951, metallänk ej original.

3 200 kr

Utrop: 3 200 kr