181 - 200 av 216
1...91011 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 10 juni 2023

Klubbad för

IWC, Schaffhausen, Pilot´s Watch, Vintage Collection, Cal 98300, Serie nr. 3032263 , Ref nr. 325401, Boett nr. 3316549, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i stål, cert, juni 2011, box (skadad).

Utrop: 36 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate 34, Serie nr. 190978, Ref nr. 7914 herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, defekt (servicebehov), läderband, ca 1950.

8 300 kr

Utrop: 7 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, Ref nr. 124270, Serie nr. 07EM3526, Cal 3230, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78GB00-7PM/X9E, cert, november 2022, box, ytterkartong.

Utrop: 73 000 kr

TAG HEUER, Formula 1, "Tachymetre", "Red Bull Racing Edition", Serie nr. BRL3711, Ref nr. CAZ101AL.FT8052, Boett nr. CAZ101AL, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne i stål, cert (digitalt), januari 2023, box, ytterkartong.

Utrop: 12 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 67193, Serie nr. 9263204, Cal 2130, Verk nr. 051996, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), defekt (går ej, akut servicebehov), skadad krona/ställaxel, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-M11/491 B, ca 1988.

13 200 kr

Utrop: 9 500 kr

CARTIER, Roadster, Cal 688, Boett nr. 548140CE/2675, damur, 31 x 29 (36,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originallänk, viklås, Ref nr. CCIK, ca 2005, box.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 13925, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt (servicebehov), bucklor, ca 1901.

Utrop: 1 600 kr

CARTIER, Pasha C GMT, Cal 048 (ETA 2893-2), Verk nr. 412002, Boett nr. 2377 / 838768UF, unisex, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, 24-timmarsvisning, integrerat läderband (se fördjupad information), viklås i stål, ca 2005.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 552, Serie nr. 70884, bordsur, 230 x 180 x 135 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, ca 1965.

6 600 kr

Utrop: 6 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Bark Finish", Ref nr. 69278, Serie nr. L423335, Cal 2135, Verk nr. 1242115, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 9235F/68 B, totalvikt 70,0 gram, cert, maj 1990.

45 000 kr

Utrop: 47 000 kr

LONGINES, damur, 15,5 x 15,5 mm, Cal 320, Serie nr. 12999710, 18K vitguld, manuell, mineralglas, briljantkrans (24 st. TW/VS-SI, ca 0,50 ctv), skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), integrerad länk i 18K vitguld med briljanter (14 st. TW/VS-SI, ca 0,50 ctv ), längd 163-166 mm, totalvikt 28,5 gram, ca 1963, box (skadad).

Utrop: 12 200 kr

JAQUET DROZ, Grande Seconde Dual Time, Cal 2663H24, Verk nr. 000450, Serie nr. 219, Ref nr. J016030271, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås i stål, cert, september 2021, träbox, ytterkartong.

Utrop: 78 000 kr

Klockor Breguet

BREGUET, Marine, Cal 777A, Verk nr. 0023976, Serie nr. 2610CC, Ref nr. 5517BR/12/9ZU, Boett nr. 5517, herrur, 40 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, september 2021, träbox (skada), ytterkartong.

140 000 kr

Utrop: 144 000 kr

Klockor Breguet

BREGUET, Classique Chronographe, "Tachymeter / Base 1000m", Cal 533,3, Verk nr. 0003175, Serie nr. 399BD, Ref nr. 5287BB/12/9ZU, Boett nr. 5287, kronograf, herrur, 42,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås 18K vitguld, cert, september 2021, träbox, ytterkartong.

Utrop: 240 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Annual Calendar Complications, "Geneva Seal", Cal 315/299, Serie nr. 3421535, Ref nr. 5146J/001, Boett nr. 4319923, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, ca 2007, box (skadad), ytterkartong.

Utrop: 240 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Aquanaut, Cal E19C, Serie nr. 1539736, Ref nr. 4060, Boett nr. 4081527, damur, 28 x 28 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), datum, gummiband (Tropic), viklås i 18K guld, längd 160 mm, "Extract from the Archives", såld augusti 1999.

Utrop: 205 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 867, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum (defekt), 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2012.

Utrop: 12 000 kr

BREITLING, Chronomat, Longitude, Cal 20 (ETA 7750), Serie nr. 7638, Ref nr. A20048, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas (se fördjupad info), datum, två tidzoner, utbytt visare, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S0202/300A, cert, september 1998, box.

16 400 kr

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16713, Serie nr. N282180, Cal 3185, Verk nr. 6029625, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, utbytt urtavla/visare (luminova), skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78.363.18 - R2/401B, cert, april 1992, box.

96 000 kr

Utrop: 97 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Twenty-4, Cal E15, Serie nr. 1666915, Ref nr. 4910/10A-001, Boett nr. 4120879, medium, 25,1 x 26 (30) mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (10 st. 8/8), briljanter på boetten (36 st. TW/VVS, ca 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. A751BD, längd 170 mm, cert, december 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 65 000 kr