Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 ovalslipade safirer ca 2,10 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv, höjd 18 mm, vikt 4,9 g, stift/clips.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 2,05 ct, ca Cr(J)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g. Mittstenen har inverterade naturaler vid rondisten.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, grön beryll, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 3,6 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,87 ct, ca Fancy Yellow/VS2-SI1, 34 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI1, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, avtagbara manschetter, Anders Lundqvist, Stockholm 1839, höjd 19,5 cm, fylld botten, vikt 768,1 g, någon liten buckla.
SÅSSKÅL, silver, på fat, invändigt förgylld, nyrokoko, bukig med lövbård, Lars Larsson, Göteborg 1856, höjd 11 cm, diameter 19,5 cm, vikt 595,1 g.
Silver Vas
VAS, silver, svängd relief, GAB, Stockholm 1924, höjd 22,5 cm, diameter 14 cm, vikt 376,8 g, buckla.
STOP, silver, på tre kulfötter, graverad blomdekor, lock med mynt, Axel Salomonsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, höjd 19 cm, vikt 847,4 g.
STOP, silver, invändigt förgylld, på tre kulfötter, graverad blomdekor, lock med Karl X Gustafs kröningsmedalj, Carl XV och drottning Lovisas monogram, Christian Hammer, Stockholm 1866, höjd 16 cm, vikt 419,4 g, bucklor och skador.
ARMBAND, gulmetall, mikromosaik, längd 17 cm, vikt 42,9 g, säkerhetskedja, små skador.
BERNARD HERTZ, armring, 18K guld, halvpärlor, Stockholm 1886, 50x60 mm, vikt 17,7 g, säkerhetskedja, bucklor.