Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,35 ct, 15 briljanter ca 0,14 ct totalt, ca TCr/SI, vikt 0,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VS, Vasastans Guldsmedja, Stockholm 2009, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Vasastans Guldsmedja, Stockholm 2009, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, syntetisk blå spinell, 1 rosenslipad diamant, 1 cubic zirconia, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, spinellen har slitna fasettkanter och sitter löst i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS2, Vasastans Guldsmedja, Stockholm 2008, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade safirer ca 1,43 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCR7VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca CR/SI-P, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Southsea pärlor, ovala, ca 12 mm, höjd 39 mm, vikt 7,4 g, krokar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, ca 13 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 7,6 g, stift, gummistoppers.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,41 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 6,5 mm, vikt 1,7 g, stift
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, gula Southsea pärlor, ca 11,9-12,7 mm, stift, gummistopp.
THORVALD MARTHINSEN, Salt och pepparkar, silver, höjd ca 4 cm bredd ca 2,7 cm, vikt ca 24 g
HÄNGE, platina, gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-Cr/VS-P, höjd 33 mm, vikt 5,3 g, omarbetad, senare ögla i 18K vitguld av Björn Svensson Guldsmedsatelje, Stockholm 1984, enstaka diamanter har nagg.
COLLIER, färgade bruna och gröna odlade sötvattenspärlor, krackelerad bergskristall, knutet, längd 162 cm.