Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
ARMBAND, sterlingsilver, Siro Koru, Matti J Hyvärinen, Åbo 1974, bredd2,4 cm, längd 18,5 cm, vikt 71,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/SI-P, huggies, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/P, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, ett fåtal diamanter har mindre nagg.
RING, 18K vitguld, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 19 mm, vikt 3,5 g, ett fåtal diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,09 ctv, stift, vikt 0,9 g, ett fåtal diamanter har nagg.
HÄNGE, silver, Isaac Cohen, oktagonalt fasetterad bergkristall, höjd 2,4 cm, halsring, skev, vikt totalt 10,5 g.
HERMANN SIERSBOL, collier, sterlingsilver, små blad, längd ca 39 cm, Danmark, vikt 16,5 g.
OVE BOHLIN, ring, silver, sockertoppslipad rutilkvarts, signerad, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
Smycken Slät ring
TIFFANY & CO, ring, Wedding Band Ring, 18K guld, slät, stl 19,25 mm, bredd 4,5 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F)/VVS2, längd 39,5 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
Silver Fat
WIWEN NILSSON, kuverttallrik, sterlingsilver, Lund 1948, diameter 26 cm, signerad, vikt 466,9 g.
BENGT LILJEDAHL, ljushållare, ett par, sterlingsilver, fasetterade, Stockholm 1970, höjd 6,5 cm, diameter 12,5 cm, totalvikt 446,8 g.
ANDERS HÖGBERG, brosch, 18K guld, citrin ca 22,00 ct, Göteborg 1966, diameter 32 mm, vikt 17,2 g. (d)
SANDBERG, hänge med kedja, sterlingsilver, Ringo Blomma, längd 45 cm, vikt 5,9 g, påse.