Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-W/VS-P, längd kedja 39,5 cm, hänge 42 x 41 mm, vikt 12,6 g.
Smycken Diadem
LANTZ, diadem, silver, odlade pärlor, bergkristall, Stockholm 1962, vikt 39,0 g, etui.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, rosenslipade diamanter, C G Hallberg, Stockholm 1954, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, ena diamanten med inneslutningar som når ytan i bordet, slitna fattningar.
COLLIER, guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 41,5/45 cm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 st prinsesslipade diamanter 1,20 ctv enligt gravyr, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 36 briljanter ca 0,72 ctv, ca Cr/VS-P, längd 16 cm, vikt 7 g, rodineringen har släppt.
COLLIER, 18K guld, rosenslipad svart diamant, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, längd 47 cm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, i form av snäckor, Walters Guldsmedja Stockholm 1990, stift/clips, vikt 13,0 g.
RING, 18K guld/platina, troligen orientalisk pärla ca 3,8x3 mm, 10 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ringskena tillverkad av Hallbergs, Sollefteå 1963 stl 22 mm, vikt 2,6 g.
SIGILLSTÄMPEL, hänge, 18K guld, heliotrop, vapensköld, 1800-tal, längd 2,5 cm, vikt 3,3 g.
BROSCH, 18K guld, ametister, citriner, bergkristall, mindre orientalisk pärla 1800-tal, längd 3 cm, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI2, vikt 2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, löstagbara ringar, huggies, vikt 3,4 g.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade citriner, 22 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd ca 16,7 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, andalusit ca 0,75 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, blå safir, mindre gammal- och rosenslipade diamanter, längd ca 18 cm, vikt 8,4 g, mindre nagg hos stenar.