241 - 260 av 263
1...121314 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Yellow/SI, gula och vita diamanter ca 0,23 ctv, längd 38 -45 cm, vikt 3,7 g.

Utrop: 16 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, carréslipade safirer, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g, slitage.

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, safirer ca 2,47 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 18 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 16 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, kuddslipad rosa safir ca 0,85 ct, gammalslipade diamanter ca 1,09 ctv, stl 18 mm, vikt 4,7 g, safiren med innesluting som når ytan.

Utrop: 15 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 6 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/VS-P, höjd 22 mm, vikt 6,8 g, clips.

Utrop: 17 200 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal-, äldre briljant-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Sverige, 1900-talets mitt, stl 16+ mm, vikt 13,5 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har skador och nagg.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, Wesselton(H)/VS1, EX/EX/EX, GIA diamond grading report 5233410323, 34 briljanter 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 85 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld med topas 0,80 ctv 18 briljanter 0,26 ctv TW(G)/VS,

Utrop: 4 300 kr

SMARAGDRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 4,23 ct enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rodolitgranat 8,24 ct enl gravyr, 16 briljanter 0,35 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 17,75+ mm, vikt 8,2 g, Kå-Ce Guldsmedja Kurt-L Carlsson, Stockholm 1987.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant 0,32 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS, 48 briljanter ca 0,32 ct totalt, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K guld, 5 runda fasettslipade smaragder ca 0,50 ct totalt, stl 16,75 mm, Stockholm 1899, vikt 3,2 g.

4 200 kr

Utrop: 3 200 kr

RING 14K guld/vitguld, kvadratisk smaragd ca 0,75 ct, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca W/SI (nagg på fasettkant), 20 små åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, några skadade, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K vitguld/guld, 2 bruna prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv enligt gravyr, bruna/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,2 g, gravyr, diamanterna ligger snett i fattningen.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld/guld, brun briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Brun/SI briljantslipade diamanter 0,19 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g, några av de små diamanter är trasiga, gravyr.

Utrop: 8 800 kr

Smycken Lås

LÅS/BROSCH, 18K guld, odlad pärla briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, 20x25 mm, vikt 12,1 g, bajonettlås, Pärlcollier, odlade pärlor ca7-7,5 mm distanser i 18K guld, längd 43 cm,

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv ca W/VS, Örns Juvelattelje, 1976, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 9 200 kr

Ädelstenar Övrigt

APATIT, 18,46 ct, droppslipad, 25,2 x 14,3 mm, ljusgrön färg, måttligt med inneslutningar.

Utrop: 4 600 kr

Ädelstenar Övrigt

IOLITER, 3 st droppslipade, violett färg, 12,87 ct totalt, 16,0 x 10,2 och 14,5 x 8,9 samt 12,7 x 9,2 mm, måttligt med inneslutningar.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr