Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, nabetteslipade rubiner, diamanter ca 0,02 ctv, kedja i 18K guld, längd 45 cm, vikt 3,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, 2,9 g, en sten saknas.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, blå topas ca 30 ct, Sören Carlander, stl 18,5 mm, vikt 14,1 g, fattningen något skev.
COLLIER, 18K vitguld med blå safir 0,346 ct, 10 briljanter 0,18 ctv TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 3,1 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, grön kalcedon 2,45 ctv, 32 briljanter 0,13 ctv, ca W/P, längd 40 cm
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld med ametist 2,68 ctv, 36 briljanter 0,18 ctv, TW(G)/VS, längd 40 cm
RING, 18K vitguld, odlad pärla, gammalslipade och briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g, diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med vit paste, längd 46 cm, vikt 14,8 g, ej knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med marksiter, längd 51 cm, knutet, vikt 11,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, smaragder, längd 80 cm, knutet, vikt 35,6 g.
Ädelstenar Lapis Lazuli
LAPIS LAZULI, 3 par, 26,77 ctv, ett par cabochonslipade ca 12,2 mm, ett par halvborrade buttonformade ca 11,3 mm och ett par karvade varav ena har borrhål.
PÄRLCOLLIER, odlade ppärlor, lås i silver, vit paste, längd 53 cm, knutet, vikt 17,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, diameter 6 mm, stift, vikt 1,3 g.