Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
COLLIER, sterlingsilver/18K guld, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, Portugal 1900-talets mitt, längd 52 cm, vikt 18 g, några diamanter med små nagg.
RING, platina, 2 briljantslipad diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, en på ca 0,06 ct saknas, ca TW/SI stl 18,75 mm, vikt 6,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 1,05 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 19 mm, vikt 6,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, GE-KÅ, Stockholm 1965, mått 25x23 mm, vikt 18,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Oskar Waleby, Stockholm 1975, mått 20x15 mm, vikt 7,9 g, originaletui.
ALLIANSRING, 23K guld / 18K vitguld, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter* ca 0,14 ctv ca W/SI, stl 16,5 mm, Ceson, 1961, vikt 2,2 g. fattning saknar klo
BÄGARE, silver, förgylld insida, ryska stämplar, dekor, höjd 5,5 cm, 1894, vikt 58,0 g, gravyr.
SKALLRA, silver, ben, vikt 17,6 g, svenska importstämplar, bredd 42 mm, gravyr från 1931.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, ametister, emalj, Anna Mandelstam, höjd 41 mm, vikt 4,8 g, stift, etui.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17+ mm, vikt 4,2 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 4,0 g,