Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 11,0 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 42,5 cm, vikt 24,6 g, diamanter med nagg på kulett.
HAND, hänge, 18K vitguld, Family Stay, briljantslipade diamanter, går att vrida hänget och använda som påhänge till örhänge, höjd 32 mm, vikt 4,1 g, etui.
ENSTENSRING, 18 vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca LBr/P1, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, hexagonala, monogram, signerade Lund 1957, höjd 20 mm, vikt 17,3 . (d)
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm 1973, diameter 60 mm, vikt 41,3 g. (d)
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, Stockholm 1977, diameter 65 mm, vikt 61,1 g. (d)
CLAES GIERTTA, collier, sterlingsilver, Stockholm 1977, diameter 125 mm, vikt 63,2 g. (d)
ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, Silversmed Jan Brunk, Stockholm 1991 60x65 mm, vikt 74,4 g. (d)
SANDBERG, alliansring, 18K vitguld, 19 champagnefärgade diamanter ca 0,28 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g,
GEORG JENSEN, collier, nr 169, hänge, nr 132, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 74 mm, innermått 15x17 cm, total vikt 84,5 g.
GEORG JENSEN, armring, 203B, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, diameter 55mm, vikt 71,5 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, grön emalj, Henning Koppel, mått 33x39 mm, vikt 23,4 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 318, sterlingsilver, Arno Malinowski, mått 37x37 mm, vikt 14,9 g.