Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld, fröpärlor, Johan Pettersson, Stockholm 1888, diameter 58 mm, vikt19,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,73 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 1,7 cm, längd 46 cm, vikt 2,5 g, smaragden har inneslutningar som når ytan samt nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,75 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 2,00 ctv, 52 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 34 mm, vikt 8,6 g, clips, ena safirerna med litet nagg, några diamanter med nagg.
RING, platina, smaragdslipad citrin 4,88 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca River-TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 6,20 ct, GCS Report 81299-96, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ct, ca W-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 14,8 g, en klo saknas, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,29 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TCa-Light Brown/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, en diamant har nagg vid bordet.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
ENTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P2, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, diamanten med nagg och skada samt sprickbildning som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18,5 mm, vikt 8,9 g.
BROSCH, silver, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/SI, mått 15x32 mm, vikt 4,6 g, diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 18K guld, gammalsliapde diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador.
Carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 2,38 ct, 14 briljanter ca 0,59 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g, Stockholm 2001.
Ädelstenar Turmaliner
RUBELITER, 11 st, 8,95 ct totalt, droppslipade, olika storlekar, enligt uppgift från Nigeria.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca River(E)/SI1, laserinskription 7413130166 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.