Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, en diamant med skada, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g. något slitna fattningar.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI2, GIA dossier 2141798715, diamanter, stl 14,75 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/VS2, stl 17 mm, vikt 9 g, diamanten med inneslutning som når ytan, gravyr, stenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 86 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 28 mm, stift, vikt 5,1 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,54 ctv, glasfyllda rubiner, stift, längd 50 mm, vikt 10,4 g, diamanter av lägre kvalitet med ytskador, rubinerna med sprickor som når ytan.
ARMBAND, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCa/P, längd 16,5-19 cm, vikt 1,7 g, några diamanter med nagg.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, malakit, mikromosaik, Petersplatsen i Rom, 1859, ca 63×55 mm, vikt 32,9 g, genomgående spricka, limrester.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca Light Yellow/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, mått ca 7,7 x 7,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
BROSCH, blomsterkorg, 14K guld, granater, citriner, ametister, turmaliner, akvamarin, mått 35x40 mm, vikt 15,3 g, en ametist saknar en klo och sitter fastlimmad i fattningen, en annan ametist har nagg vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 cm, huggies, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, South Sea pärlor ca 12 mm, 96 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCr/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 10,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad rosa/lila spinell, 73 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Max Prus, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, barocka odlade sötvattenspärlor ca 21,5 x 14,5 mm, krokar, vikt 10,0 g.