Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
Smycken Örhängen
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen med påhängen, 18K guld, jaspis ca 8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, Stockholm 1997, höjd 22 mm, vikt 7,2 g, stift. (d)
Smycken Armband
ARMBAND, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1917, längd 17 cm, vikt 10,4 g, en diamant har inneslutning som når ytan, etui.
Smycken Ring
GUSTAF MÖLLENBORG, ring, 18K guld, ametist, Stockholm 1864, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, små bucklor på ringskenan, ametisten har slitna fasettkanter.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 1,31 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,9 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, akvamarinen har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa turmaliner ca 1,43 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,5 g, 1 turmalin har ett nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-Cr/P, diameter på hänget 2 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 4,4 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 18 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,53 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,7 g, 1 safir har en liten skada.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 17 mm, huggies, vikt 4,1 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
Smycken Örringar
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 17 mm, stift, vikt 4,3 g.
Smycken Collier
COLLIER, 18K guld, fantasilänk, geometriska former, bredd 1,8-2,5 cm, längd 45 cm, vikt 62,6 g, någon liten buckla.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipad akvamariner ca 1,12 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,7 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppslipad orange safir ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, safiren har nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, ankarkedja 40 cm, vikt 1,6 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/P,m diameter 7 mm, stift, vikt 1,9 g, någon diamant med litet nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 37 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,6 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,2 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 1,8 g, ett fåtal diamaner med inneslutningar som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 1,7 g, någon diamant med nagg på kuletten.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,18 ctv, ca Cr/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,1 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 1,8 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.