Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, rosa, doserade, längd 46 cm, vikt 4,7 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika storlekar och form, grå och grönblå, längd 125 cm.
COLLIER, 3-rader, odlade färgade sötvattenspärlor, olika storlekar och form, ametist, guldfärgat lås, längd 50 cm
RING, 14K vitguld, briljantslipad rosa safir ca 0,80 ct, 83 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg och skador.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, spektrolit, silverfärgat lås och detaljer, längd 46 cm.
ARMBAND, silver, filigran, kamé, Michele di Oliveri Emilio, Italien, Genoa, längd 18,5 cm, vikt 15,5 g, säkerhetskedja, bucklor, skada på filgran runt den stora kamén, ett stift skevt.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0 mm, lås i 14K guld med rubiner, längd 91 cm, knutet, vikt 59,6 g.
JACKETRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, kulettfasett.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, daiamtner med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g, diamant med skada.