Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VS, Stigbert, stl 17 mm, vikt 4,7 g, ringen är i behov av rodinering.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, diamanter med kulettfasett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, diamant med skador på rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, prinsesslipad och briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TCa/VS, Örns Juvelatejé, Göteborg 1979, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, nagg på kueltten.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 mm, lås i 18K vitguld, 37 åttkantslipade diamanter, längd 18,5 cm, vikt 21,9 g, en diamant saknar, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,2 g.
SMYCKESET, 18K guld, carmoséring och carmoséörhängen, 3 blå safirer ca 0,65 ctv, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, stift, vikt 4,4 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson Guldvaru, Göteborg 1972, höjd 15 cm, vikt 388,7 g, fylld botten.
GRÄDDKANNA, silver, Gustaf Reinhold Sundbom, Härnösand 1823, höjd 11 cm, vikt 91,6 g, gravyr i botten, bucklor.
RING, 14K guld, 5 navettslipade rubiner, 16 åttkantslipnade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, nagg på en rubin.