Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tahitipärlor ca 9,5 mm, något droppformade, vikt 2,9 g, krok, lagning.
RING, guld, smaragder, rubiner, 7 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 18 mm, vikt 3,6 g, flera stenar med skador och nagg, rubindelen något defekt, vändbar men den ena diamantskenan saknas.
HEIRING, hänge med kedja, sterlingsilver briljantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 42 cm, vikt 14,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 14K vitguld, 7 st åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Italien, Dana Rebecca Designs, ankarlänk, längd 45 cm, vikt 0,9 g, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI, stift, vikt 2,1 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 14K guld, röd spinell, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ct, stl ca 16 mm, vikt 3,4 g, stenarna har nagg och skador.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, slitna fattningar med en skadad klo.
ENSTENSRING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, slitna fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 1,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g, nedslitna fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, åttknatslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslapd safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 36 cm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, stl 19,25 mm, 7,2 g.
RING, platina, ovalslipad smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Erik Thomassons Guld - och juvelfirma, Stockholm 1940, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, smaragden med nagg.