Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
RING, 18K guld, prinsesslipad och briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g, diamanter med nagg och skador, två stenar rör sig i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, diamant med skador på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 14 mm, vikt 4,8 g, ett par diamanter med nagg och skador.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, diamanter med kulettfasett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g.